14 پروژه رایج انفجار ساینده

رایج ترین ساینده ها

14 متداول ترین پروژه های انفجار ساینده

7 دسامبر 2020

هنگامی که نیاز به اتمام یا تمیز کردن یک سطح یا مورد دارید، ابتدا باید آن را با از بین بردن تجمع و صاف کردن عیوب آماده کنید. انفجار ساینده یکی از روش‌های آماده‌سازی، تمیز کردن و نگهداری سطح است که می‌توانید آن را با کاربردهای مختلف صنعت، از جمله محصولات خدمات غذایی، اجزای دریایی، فضای داخلی انبار و قطعات تجهیزات سازگار کنید.

درباره انفجار ساینده، از جمله کاربردها و مواد برتر انفجار بیشتر بیاموزید.

انفجار ساینده چیست؟

انفجار ساینده شامل هدایت هوا یا آب با فشار بالا، مخلوط با مواد ساینده، روی یک قطعه برای تغییر سطح آن است. انفجار ساینده را در بسیاری از کاربردهای صنعتی و تجاری و حتی برخی از پروژه های مسکونی خواهید دید.

کاربردهای رایج برای انفجار ساینده عبارتند از:

 • از بین بردن عیوب، مانند زنگ زدگی یا لکه ها.
 • لایه سطحی یک مورد را به طور کامل تمیز کنید.
 • ایجاد یک روکش صاف قبل از اعمال رنگ یا پوشش پودری.
 • حذف آلاینده های احتمالی
 • افزودن یک بافت خاص به یک سطح.

انفجار ساینده شبیه سندبلاست است، اما نیاز به ماسه سیلیسی خطرناک را از بین می برد – ماده ای که هنگام استنشاق سمی است. در انفجار ساینده از مواد و روش های مختلفی برای رسیدن به پایان مطلوب استفاده می شود. انفجار ساینده با مواد جایگزین نیز کاربرد دقیق تر و دقیق تری نسبت به سندبلاست ارائه می دهد.

فرآیند انفجار ساینده

انفجار ساینده بسته به اینکه اپراتور از چه روش ها و موادی استفاده می کند، می تواند نتایج متفاوتی به دست آورد. دو روش شامل انفجار خشک و مرطوب است. انفجار خشک از جریانی از هوای تحت فشار و مواد ساینده استفاده می کند که اغلب در داخل یک فضای بسته انجام می شود. انفجار مرطوب شامل مخلوط کردن مواد انتخابی شما با آب برای ایجاد دوغابی است که می توانید از آن برای انفجار و تمیز کردن همزمان آن استفاده کنید.

در اینجا نحوه کار فرآیند انفجار آورده شده است:

 1. اپراتور فضای انفجار را با نصب دیوارهای موقت یا سقف در صورت انفجار خشک در فضای باز آماده می کند تا اثرات زیست محیطی به حداقل برسد. در صورت لزوم، قسمت های در معرض دید یا مبلمان را با برزنت می پوشانند.
 2. موردی که در حال انفجار است باید قبل از انجام عملیات انفجار تمیز و خشک شود تا ذرات یا رطوبت اضافی از بین برود.
 3. اپراتور تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) خود را می‌پوشد و انفجار را انجام می‌دهد و مرتباً توقف می‌کند تا پیشرفت را بررسی کند.
 4. پس از تکمیل پروژه، اپراتور ممکن است انتخاب کند که لایه خاصی از پوشش یا پرداخت را روی محصول اعمال کند.
 5. سپس اپراتور فضای انفجار را با جارو کردن کف و پاک کردن سطوح تمیز می کند. اگر بخواهند مواد ساینده را بازیافت کنند، ممکن است آن را از طریق یک صفحه توری فیلتر کنند تا بعداً دوباره استفاده کنند.

تجهیزات انفجار ساینده شامل یک بلستر با یک دستگاه پیشران و نازل انفجار، یک ماده ساینده، یک گیج فشار، هوای فشرده یا آب پرفشار و PPE برای محافظت از اپراتور در برابر باقیمانده ها است. حداقل PPE باید شامل ماسک، ماسک تنفسی، عینک و دستکش باشد. برخی از پروژه های انفجار ساینده نیز نیاز به سقف موقت، دیوارها یا کابینت انفجار دارند.

14 متداول ترین پروژه های انفجار ساینده

اینها برخی از رایج ترین پروژه های انفجار ساینده هستند که در بخش های صنعتی و تجاری خواهید یافت.

1. آماده سازی نقاشی

برای ساخت و آماده سازی اجزای فولادی قبل از رنگ آمیزی از انفجار ساینده استفاده می شود. از بین بردن زباله ها و صاف کردن سطح به آماده سازی آن برای چسبندگی بهتر و ماندگارتر رنگ کمک می کند. همچنین به دستیابی به یک سطح یکنواخت تر کمک می کند.

2. نگهداری و تمیز کردن فرآیند غذا

انفجار ساینده در صنعت خدمات غذایی ضروری است، زیرا به تمیز کردن و نگهداری کامل تجهیزات پردازش مواد غذایی و اجزای پخت فولاد ضد زنگ کمک می کند. از آنجایی که این فرآیند باید برای استفاده در اطراف غذا ایمن باشد، اپراتورها اغلب مواد ساینده طبیعی یا ارگانیک مانند یخ خشک را انتخاب می کنند. انفجار ساینده اغلب بهترین راه برای تمیز کردن لکه های مواد غذایی پخته شده یا رسوبات چربی است.

3. آماده سازی اجزای معماری

اجزای معماری مانند تیرها، ستون ها و قطعات طراحی نیاز به توجه به جزئیات و کیفیت دارند. انفجار ساینده سطوح فولادی و آلومینیومی را برای پوشش، در صورت لزوم، تمیز و آماده می کند. همچنین می تواند به بازسازی معماری کمک کند.

4. ترمیم سطوح بتنی و چوبی

مصالح ملایم تر، مانند چوب، بتن و آجر، نیاز به روش های ترمیم نرم دارند. اشکال ملایم انفجار ساینده، مانند انفجار سودا یا یخ خشک، به ترمیم این سطوح و آماده سازی آنها برای رنگ آمیزی، رنگ آمیزی یا تکمیل کمک می کند.

5. نظافت انبار

تمیز کردن عمیق داخلی انبار، از جمله پایه‌های سازه‌ای و تیرچه‌ها، با تکنیک‌های انفجار ساینده خشک و مرطوب. انفجار با سرعت بالا با چیزهایی مانند دانه های شیشه ای یا یخ خشک به اپراتور اجازه می دهد تا سطوح ساییدگی را کنترل کند و در عین حال بقایای تجهیزات، دیوارها و ماشین آلات را حذف کند.

6. تعمیر و نگهداری ماشین راه آهن

واگن های راه آهن مواد مختلف خطرناک و غیر خطرناک را حمل می کنند که ممکن است منجر به نشت و نشت شود. انفجار ساینده بخشی جدایی ناپذیر از تعمیر و نگهداری راه آهن است، زیرا ماشین ها را تمیز و عاری از باقی مانده های بالقوه خطرناک در بین محموله ها نگه می دارد. همچنین می توانید از انفجار ساینده برای آماده سازی واگن های راه آهن برای رنگ آمیزی استفاده کنید.

7. تعمیر و نگهداری پل

ماهیت ساخت، تمیز کردن، نگهداری و رنگ آمیزی پل نیازمند یک تکنیک انفجار ساینده سریع و کامل است تا زمان خرابی را به حداقل برساند و اجزای حیاتی را دست نخورده نگه دارد. انفجار ساینده بیشتر روی پل های بتنی و فولادی رایج است، اگرچه برای سایر مواد نیز قابل استفاده است.

8. آماده سازی سطح اجزا و اچ کردن

انفجار ساینده برای آماده سازی سطوحی مانند شیشه قبل از اچ کردن بافت ها یا طرح ها استفاده می شود. همچنین می‌توانید از تکنیک انفجار ساینده برای تهیه محصولات فولادی برای پوشش پودری استفاده کنید که برای اتصال بهینه به سطحی صاف نیاز دارد.

9. تمیز کردن قالب تزریق پلاستیک

حفره های قالب تزریق پلاستیک پس از استفاده مداوم، تجمع زیادی را جمع می کنند. این انباشته حاوی مواد و بقایای سخت شده است که مکانیسم قالب را تغییر شکل داده یا عملکرد دستگاه را مختل می کند. انفجار ساینده روشی ملایم و موثر برای تمیز کردن و از بین بردن این بقایا است.

10. سمباده کاری برنامه ریخته گری

می توانید از ماسه ریخته گری برای ایجاد، تمیز کردن و نگهداری قالب های ریخته گری شن و ماسه استفاده کنید.

11. بهبود طول عمر بلبرینگ ها، شفت ها و چرخ دنده ها

مشاغل و انبارهایی که امیدوارند طول عمر یاتاقان ها، شفت ها و چرخ دنده های ماشین آلات و تجهیزات را افزایش دهند، می توانند از انفجار ساینده برای لایه برداری شات، نوعی انفجار بسیار کنترل شده برای قطعات فلزی، استفاده کنند.

12. حذف گرافیتی

بسیاری از صاحبان املاک به دنبال روش‌های انفجار ساینده ارگانیک هستند، مانند روش‌هایی که از بلال ذرت یا پوست گردو استفاده می‌کنند تا گرافیتی‌ها و سطوح را تمیز کنند. این مواد ساینده طبیعی جایگزین ایمن‌تر و مناسب‌تر برای سایر روش‌های انفجار هستند. آنها همچنین ممکن است به حفظ یکپارچگی مواد خاص کمک کنند و برای استفاده تجاری ایده آل هستند.

قبل از پروژه بعدی انفجار ساینده خود چه چیزهایی باید بدانید

آنچه باید قبل از پروژه بعدی انفجار ساینده بدانید

اکنون که می‌دانید کجا می‌توانید تکنیک‌های انفجار ساینده را اعمال کنید، در اینجا چیزی است که باید قبل از پروژه بعدی خود بدانید.

افزایش بهره وری

برای ایجاد یک فرآیند انفجار پربارتر با حداقل ضایعات مواد، همیشه فشار هوای خود را در پشت نگهدارنده نازل در بلستر خود اندازه بگیرید. در حالت ایده آل، فشار باید به طور پیوسته 110 پوند بر اینچ (PSI) باشد، اما هر چیزی بالاتر از 100 باید این کار را انجام دهد. فشارهای زیر 100 PSI باعث می شود پروژه ها طولانی تر شوند و زمان و منابع را هدر دهند.

ایمن بمان

هنگام کار با مواد ساینده، همیشه از PPE، از جمله ماسک یا ماسک‌های مخصوص انفجار استفاده کنید. در صورت امکان از ماسه سیلیس استفاده نکنید. هرگز واحد انفجار خود را در فضاهای محدود و بدون تهویه کار نکنید. قبل از شروع پروژه خود، مطمئن شوید که منطقه عاری از افراد ناظر، حیوانات یا اقلام آسیب پذیر است که ممکن است توسط مواد ساینده اضافی آسیب ببینند. برای یادگیری تکنیک های مناسب صرفه جویی در زمان، ثبت نام در آموزش رسمی انفجار را در نظر بگیرید. هنگام انفجار در فضای باز یا دور ریختن مواد، از تمام مقررات محیطی محلی و فدرال پیروی کنید.

کاهش هزینه ها

با حفظ تجهیزات انفجار خود، هزینه های عملیاتی را پایین نگه دارید. این شامل تعویض سر نازل انفجار در صورت نیاز یا زمانی که فرسوده می شود و منبسط می شود. نازل را در بین مواد و پروژه ها تمیز کنید تا از تجمع یا آلودگی متقاطع محافظت کنید. اگر مجبور به تعویض قطعات بزرگ تجهیزات انفجار خود هستید، توصیه های سازنده را برای نتایج بهینه جویا شوید.

بهبود موفقیت

با ایجاد محیطی ایده آل برای انفجار و انتخاب شیلنگ انفجار مناسب، خود را برای موفقیت در انفجار ساینده آماده کنید. منطقه ای که در آن انفجار ساینده انجام می دهید باید به خوبی تهویه شود. هنگام اندازه گیری یک شلنگ انفجار، مطمئن شوید که متناسب با تجهیزات و پروژه های شما است. شلنگ های کم اندازه مقاومت طبیعی ایجاد می کنند که مانع عملکرد و کاهش فشار می شود و منجر به هدر رفتن مواد می شود.

دریافت نتایج

انفجار ساینده موفقیت آمیز به موادی که برای پروژه خود انتخاب می کنید بستگی دارد. انواع مختلف عبارتند از:

 • شیشه و سرامیک: سنگ ریزه سرامیکی و شیشه خرد شده سطح نرم تری را ایجاد می کنند که برای فولاد ضد زنگ ایده آل است. دانه‌های شیشه‌ای یکی از روش‌های محبوب انفجار هستند، زیرا می‌توانند سطوح را بدون اینکه چیزی در آن جاسازی کنند، تمیز، پاک‌سازی و آماده‌سازی کنند. آنها همچنین قابل بازیافت و استفاده مجدد هستند.
 • پلاستیک و فلزات: مواد انفجاری پلاستیک و فلز عبارتند از: سنگ ریزه پلاستیک، سنگ ریزه فولادی، شات فولادی، اکسید آلومینیوم، سیم برش و سرباره مس. این مواد به دلیل استحکام و سازگاری، مناسب برای کاربردهای صنعتی سنگین، سطوح گرانیت و مرمر یا حکاکی عمیق شناخته شده اند. برخی از انواع قابل بازیافت هستند.
 • مواد طبیعی: گزینه های انفجار طبیعی و ارگانیک شامل گارنت، پوست گردو، بلال ذرت آسیاب شده و پودر حاصل از سنگ های زردآلو، هلو و آلو است. بسته به جنس و اندازه قطعات، این گزینه های طبیعی می توانند جایگزین های نرم تری برای سطوح حساس تر باشند.
 • مواد تخصصی: مواد ویژه، مانند یخ خشک و بی کربنات سدیم، برای پروژه هایی مانند تعمیر و نگهداری خدمات مواد غذایی یا زنگ زدگی و گرافیتی مناسب هستند.

همچنین ممکن است تکنیک های انفجاری خاصی را برای پروژه های خاص در نظر بگیرید. به عنوان مثال، میکرو بلاست بهترین روش برای حکاکی دقیق است، انفجار چرخ برای مواد سنگین‌تر مناسب است و شات بلاست به اپراتورها کمک می‌کند تا به تمیزکاری عمیق دست یابند.

سیستم های تکمیل تماس

برای کسب اطلاعات بیشتر با Finishing Systems تماس بگیرید

انفجار ساینده یک روش موثر و همه کاره برای تمیز کردن، نگهداری و آماده سازی تجهیزات و سطوح در صنایع و کاربردهای مختلف است. در Finishing Systems، ارائه دهنده راه حل های تکمیلی پیشرو برای شرکت ها در سراسر ایالات متحده، درباره راه حل های انفجار ساینده بیشتر بیاموزید. با نماینده Finishing Systems تماس بگیرید تا تجهیزات انفجار را پیدا کنید یا پروژه تکمیل انفجار خود را امروز برنامه ریزی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *