موم پلی اتیلن: موارد استفاده و خواص

آیا ماده ای را می شناسید که بتواند به عنوان عامل رهاسازی قالب، پخش کننده و اصلاح کننده پلاستیک عمل کند؟ موم پلی اتیلن (PE) چه برای خواص سطحی استفاده شود و چه به عنوان یک عامل پردازش، مزایای بی شماری را ارائه می دهد.

به این دلایل و بسیاری از دلایل دیگر، محبوبیت این محصول با سرعت شگفت انگیزی در حال افزایش است. طبق یک گزارش تحقیقاتی اخیر، بازار جهانی موم پلی اتیلن بین سال‌های 2017 تا 2022 بیش از 4.75 درصد رشد خواهد کرد. بخش‌های زیر ویژگی‌ها و کاربردهای این پلیمر پلی اتیلن را توضیح می‌دهند.

خواص و ویژگی های موم پلی اتیلن

موم پلی اتیلن از طریق فرآیندی به نام پلیمریزاسیون از اتیلن به دست می آید. تولید کنندگان فرآیند پلیمریزاسیون را تغییر می دهند تا محصولی با کیفیت مطلوب به دست آورند. با این حال، برخی از خواص اساسی مواد برای تمام موم پلی اتیلن مشترک است.

به عنوان یک هموپلیمر اتیلن کاملا اشباع، موم پلی اتیلن خطی و کریستالی است. به همین دلیل است که این ماده کاربردهایی مانند مخلوط، افزودنی های پلاستیکی و ساخت لاستیک پیدا می کند. این ماده به دلیل ماهیت کریستالی بالا دارای ویژگی های منحصر به فردی مانند سختی در دماهای بالا و حلالیت کم در طیف وسیعی از حلال ها می باشد.

این ماده ترموپلاستیک است، بنابراین می توانید حدس بزنید که هنگام قرار گرفتن در معرض گرما چگونه رفتار می کند. ترموپلاستیک ها در دمای 110 درجه سانتیگراد ذوب می شوند. یکی از ویژگی های جالب این مواد، قابلیت گرم شدن و سرد شدن بدون تخریب زیاد است.

موم پلی اتیلن همچنین دارای نابرابری محدود پلی و وزن مولکولی است. در نتیجه، این ماده در برابر حملات شیمیایی بسیار مقاوم است، پایداری حرارتی بی‌نظیری دارد و در فرمول‌بندی کاربردها بسیار انعطاف‌پذیر است.

در اینجا خلاصه ای از ویژگی های موم پلی اتیلن آمده است:

 • نقطه نرمی بالا
 • نقطه ذوب بالا
 • پایداری حرارتی عالی
 • مقاومت شیمیایی بالا
 • سازگاری بالایی با انواع موم دارد
 • روانکاری عالی
 • مقاومت سر عالی

موم پلی اتیلن یک ماده زرد نیمه شفاف با سطح براق است

شناسایی واکس پلی اتیلن

موم پلی اتیلن می تواند پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) یا پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) باشد. به طور کلی، HDPE متراکم تر و کریستالی تر است، بنابراین اگر راهی برای تعیین این ویژگی ها دارید، می توانید این دو را از هم تشخیص دهید.

با این وجود، می توانید از روش های مختلفی برای شناسایی موم پلی اتیلن از مواد دیگر مانند بینایی، لمس و بو استفاده کنید. این موم شبیه ورق های پلاستیکی است. این یک ماده زرد نیمه شفاف است. سطحی براق دارد. اگر موم پلی اتیلن را برش دهید، نه ناخالصی وجود دارد و نه جدایی.

این ماده دارای خاصیت روان کنندگی است که می توانید با لمس آن را احساس کنید. در دمای اتاق، موم پلی اتیلن شکننده و شکننده است. این برخلاف نسخه تقلبی است که خشن و چرب است.

اگر می خواهید مواد را آزمایش کنید، آن را به مدت پنج دقیقه در آب بجوشانید. موم PE واقعی تغییر شکل نمی دهد. اگر موم حاوی پارافین یا هر ناخالصی دیگری باشد، از طریق تغییر شکل آن را خواهید شناخت.

موارد استفاده از واکس پلی اتیلن

نظرسنجی اخیر توسط Transparency Market Research نشان داد که بازار موم پلی‌اتیلن شامل افزودنی‌های پلاستیکی، شمع‌ها، لوازم آرایشی و لاستیک است. سایر موارد بسته بندی، روان کننده ها، چوب و پوشش ها هستند.

موم به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی مطلوبی که دارد در طیف وسیعی از صنایع کاربرد دارد. از آنجایی که این ماده می تواند طیف وسیعی از نقاط مذاب، چگالی و سایر خواص را داشته باشد، قابل درک است که چرا از آن به طور گسترده استفاده می شود.

انواع امولسیون پذیر به ویژه در صنعت نساجی بسیار مهم است. همچنین در پوشش کاغذ، لوازم جانبی چرم، مداد رنگی و لوازم آرایشی استفاده می شود. نوع غیر امولسیون پذیر بیشتر در جوهر چاپ، کنسانتره رنگدانه و رنگ رایج است.

در بخش نساجی، مواد احتمالاً بیشترین کاربرد را پیدا می کنند. امولسیون های ساخته شده از موم نرم شدن پایداری را ارائه می دهند. این امولسیون ها در حالی که در برابر اسیدها و سایر مواد شیمیایی مقاوم هستند، برای پارچه دوست هستند – بدون زرد شدن پارچه ها، بدون تغییر رنگ و بدون احتباس کلر.

بخش بسته بندی نیز به شدت از موم پلی اتیلن استفاده می کند. رعایت مقررات الفین ها هنگام استفاده از این ماده به عنوان افزودنی غذایی، حداقل در ایالات متحده ضروری است.

صنعت پوشش در طول تاریخ از واکس استفاده می کرده است. اهمیت موم در این است که ضد آب بودن، لغزش بهتر و مقاومت در برابر علامت را در میان ویژگی های دیگر اضافه می کند. در صورت استفاده صحیح، موم پلی اتیلن موارد زیر را معرفی می کند:

 • ضد افتادگی
 • ضد ته نشینی
 • مقاومت در برابر سایش
 • مقاومت علامت گذاری
 • مقاومت مار

در صنعت جوهر، مواد دارای مزایای مشابهی هستند. بیشتر انواع جوهر حاوی موم پلی اتیلن به عنوان راهی برای بهبود ضریب اصطکاک و افزایش مقاومت در برابر خراش است.

نتیجه

موم پلی اتیلن در برابر حرارت پایدار، کم محلول، از نظر شیمیایی مقاوم و سخت است. ترکیب این ویژگی ها با مقاومت در برابر سایش و نقاط ذوب گسترده، این ماده را به انتخابی غیرقابل انکار برای طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی تبدیل می کند.

این که آیا می خواهید لاستیک را پردازش کنید، منسوجات تولید کنید، پلاستیک اصلاح کننده یا تخته موجدار بپوشانید، یک درجه در دسترس است. از آنجایی که تولیدکنندگان ممکن است درجات مختلفی از مواد داشته باشند، لطفاً بپرسید تا بتوانید به ماده ای که با نیاز شما مطابقت دارد هدایت شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *