خرید کربنات

کربنات ها

کربنات یک آنیون چند اتمی با فرمول \(CO_3^{2-}\) است و دارای ساختار مولکولی مسطح مثلثی است که از یک اتم کربن تشکیل شده است که توسط سه اتم اکسیژن احاطه شده است. یون کربنات یک باز نسبتاً قوی است، بنابراین طبق تعریف باز لوئیس، پروتون‌های موجود در محلول‌های آبی را جذب می‌کند. بار رسمی 2- دارد. کربنات به کاتیون های فلزی پیوند می زند و معمولاً ترکیبات نامحلول را تشکیل می دهد.

معرفی و خرید کربنات
اصطلاح “کربنات” معمولاً برای اشاره به یکی از نمک ها یا مواد معدنی کربناته آن استفاده می شود. کربنات‌های رایج‌تر، کربنات کلسیم (\(CaCO_3\)) و کربنات سدیم (\(Na_2CO_3\)) هستند.

جهت خرید کربنات به سادگی اقدام نمایید. ما برای خرید کربنات در خدمت شما هستیم. خرید کربنات را با بهترین قیمت برایتان انجام می دهیم.

Carbonate-3D-balls.png

شکل 1. مدل توپ و چوب یون کربنات: \(CO_3^{2−}\)

واکنش با عناصر گروه 1
تمام فلزات قلیایی با یون های کربنات واکنش داده و ترکیبات پایدار حرارتی ایجاد می کنند. استثناء این قانون \(Li_2CO_3\) است. لیتیوم و منیزیم خواص بسیار مشابهی دارند. شباهت های آنها به عنوان یک رابطه مورب نامیده می شود، احتمالاً به دلیل اندازه قابل مقایسه آنها. بنابراین، لیتیوم و ترکیبات آن مانند سایر عناصر گروه 1 واکنش نشان نمی دهند. برخی از نمونه های کربنات فلزات قلیایی در زیر نشان داده شده است:

کربنات لیتیوم، \(Li_2CO_3\): می تواند برای درمان بیماران مبتلا به افسردگی شیدایی استفاده شود. \[Li^+ + CO_3^{2-} \longrightarrow Li_2CO_3\]
کربنات سدیم (خاکستر سودا)، Na2CO3: می توان برای تولید شیشه استفاده کرد.\[Na^+ + CO_3^{2-} \longrightarrow Na_2CO_3\]
واکنش با عناصر گروه 2
کربنات های گروه 2 از مهم ترین کانی های فلزات قلیایی خاکی هستند. نامحلول بودن آنها در آب و حلالیت آنها در محلول اسیدی آنها را به مخازن ایده آل برای نفت تبدیل می کند. یکی از مهم ترین کربنات های گروه 2، کربنات کلسیم است که ماده اصلی تشکیل دهنده سنگ آهک است. سنگ‌های آهک عمدتاً برای سنگ‌های ساختمانی از جمله ساخت شیشه، سیمان پرتلند و تشکیل غارهای آهکی استفاده می‌شوند. در اینجا واکنش کربنات کلسیم است:

\(Ca^{2+} + CO_3^{2-} \longrightarrow CaCO_3\)

برای بدست آوردن CaCO3 خالص از سنگ آهک، سه مرحله باید طی شود:

کلسیناسیون: تجزیه سنگ آهک با انرژی حرارتی \[CaCO_{3 \; (s)} \longrightarrow CaO_{(s)} + CO_{2 \; (g)}\]
Slaking: اضافه کردن آب به \(CaO_{(s)}\) \[CaO_{(s)} + H_2O_{(l)} \longrightarrow Ca(OH)_{2 \; (ها)}\]
کربناته شدن: تبدیل \(Ca(OH)_2\) به شکل آبی به رسوب داده شده \(CaCo_3\) \[Ca(OH)_{2 \; (s)} + CO_{2 \; (g)} \longrightarrow CaCO_{3 \; (s)} + H_2O_{(l)}\]
کاربردهای عملی کربنات ها و خرید کربنات
آب سخت دائمی حاوی HCO3- است. با افزودن Na2CO3 (جوش‌شویی) آب نرم شده و آب سخت کلسیم و منیزیم را رسوب می‌دهد. فیلتر گروه سولفید آمونیوم، هنگامی که با CO32- تیمار می شود، از گروه چهارم (Mg، Ca، Sr، Ba) رسوب می کند. آنیون کربنات آبی معرف اصلی است که نام گروه کربنات را به خود اختصاص داده است. پس از مجموعه ای از بارش ها، محلول حاوی Na، K، NH4 (نمک های محلول در آب معمولی) خواهد بود. بی کربنات ها در آزمایشگاه برای جلوگیری از آسیب یا آسیب ناشی از استفاده از اسیدهای قوی استفاده می شوند. به عنوان مثال، با قرار دادن پودر بی کربنات در مناطقی که احتمال نشت اسید وجود دارد، نشت های تصادفی خنثی می شوند. خرید کربنات در سراسر ایران توسط شرکت ما انجام ی گیرد. خرید کربنات برای تولید محصولات بسیار مهم است.

مشاهده تصویر منبع

حقایق جالب در مورد کربنات ها
کربنات یک پایه نسبتا قوی است.
فلزات قلیایی را می توان به شکل استخراج کرد: Na2CO3، کربنات سدیم.
به جز Li2CO3، کربنات های فلز قلیایی از نظر حرارتی پایدار هستند.
کربنات لیتیوم برای درمان افراد مبتلا به افسردگی شیدایی استفاده شد.
کربنات سدیم (خاکستر سودا) در تولید شیشه استفاده می شود.
کربنات کلسیم سنگ آهک است.
بی کربنات سدیم را می توان جدا کرد و فروخت یا با حرارت دادن به کربنات سدیم تبدیل کرد.
پیوندهای خارجی
برای اطلاعات بیشتر در مورد سنگ های کربناته اینجا را کلیک کنید.
هاکس، استیون جی. “شیشه جریان ندارد و متبلور نمی شود و مایع نیست.” جی. شیمی. آموزش. 2000 77 846.
لاگر، کلودیا؛ اولیوری، آلخاندرو. “محاسبه انحلال پذیری کربنات ها و فسفات ها در آب تحت تاثیر واکنش های رقابتی اسید و باز.” جی. شیمی. آموزش. 1990, 67, 934.C
مشارکت کنندگان
کندیس چان (UCD)، ویکی وو (UCD)، مارگارت هوانگ (UCD)

منبع

https://chem.libretexts.org/Bookshelves/Inorganic_Chemistry/Supplemental_Modules_and_Websites_(Inorganic_Chemistry)/Descriptive_Chemistry/Main_Group_Reactions/Compounds/Carbonates

منبع : https://bismoot.com/blog/%d9%be%d8%aa%d8%a7%d8%b3%db%8c%d9%85-%da%a9%d8%b1%d8%a8%d9%86%d8%a7%d8%aa/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *