https://amphoteros.com/2013/11/05/enabling-reactions/

دانشجوی دکترای من جف سنت دنیس امشب یک سمینار عالی دوشنبه شب برگزار کرد. او در مورد تلاش های خود برای توسعه معرف های عملی انتقال بور صحبت کرد. «فعال‌سازی» یکی از کلیدواژه‌هایی است که در تحقیق خود بر آن تأکید می‌کنیم، زیرا سعی می‌کنیم به روش‌های مصنوعی از منظر توانمندسازی نگاه کنیم. به طور خلاصه، همه چیز به دنبال واکنش‌ها یا معرف‌هایی است که مردم را به استفاده از آن‌ها وادار می‌کند، زیرا هیچ جایگزین خوبی وجود ندارد. همراه با ود سریواستاوا، ما حتی به زاویه «توانمندسازی» به عنوان شعار سمپوزیوم پپتید آمریکا در سال 2015 که در حال برگزاری هستیم (www.aps2015.org) متوسل شدیم.

اکنون… با توجه به موضع اعلام شده من در مورد این موضوع، ممکن است این یک توهین به نظر برسد، اما مهم است که به خاطر داشته باشید که تحولات ارگانیک فعال و عملی، در عین حال که قابل توجه هستند، بسیار مهم هستند. تنها بازی در شهر نیست وقتی صحبت از شیمی مصنوعی مدرن می شود. تا حد زیادی، وضعیت سخت تامین مالی پشت فشار برای واکنش‌های عملی و تحقیقات با انگیزه‌های تا حدودی سیاسی است. با این حال، بارها و بارها به یاد برخی از افراد واقعاً ماهر می افتم که با ریشه در شیمی بسیار ابتدایی و بنیادی به ارتفاعات عالی رسیده اند. و این افراد لزوماً در دانشگاه نیستند.

دوست من رابرت گنان را بگیرید. رابرت اهل آلمان است، جایی که دوره دکتری خود را در آنجا گذراند. من حدود 20 سال پیش رابرت را در لس آنجلس ملاقات کردم و زمانی که او با کارل کریستی فوق دکترا بود، اوقات خوبی را در آنجا سپری کردیم. در طول این سالها، من از برخی از کارهایی که رابرت در طول دکترای خود انجام داده بود شگفت زده شده ام. نگاهی به برخی از شیمی که توسط او و مشاور دکترای او، پروفسور نائومان توسعه یافته است، بیندازید. در این دنباله، زنون دی فلوراید را می گیرید و لیگاندهای فلوراید آن را با یک تری فلورواستات و یک تریفلیت مبادله می کنید. هنگامی که مولکول به دست آمده در معرض یک ترکیب معطر قرار می گیرد، جایگزینی الکتروفیل رخ می دهد. این چیه؟ گمان می‌کنم یک نوع «بیگانه‌سازی»… من پیوند Xe-triflate را به صورت کووالانسی نشان می‌دهم، اما البته یونی است. من عاشق دگرگونی های گاز بی اثر هستم و در حالی که این شیمی هیچ کاربرد فوری ندارد، به دلیل بی ثباتی محض هر چیزی که در آن دخیل است، از نظر فکری محرک و فوق العاده چالش برانگیز است. به نظر من، «فعال کردن» را نباید با زمینه استفاده فوری و آشکار یکی دانست. غم انگیز است که دگم های شیمی سبز (به طور جدی – آن 10 فرمان را به خاطر بیاورید، روشی که مردم در گفتگوها نشان می دهند تقریباً مارکسیستی است) اندکی بیش از حد بر تفکر ما تأثیر گذاشته است و تحقیقات «آسمان آبی» دیگر مرسوم نیست.

ww

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/zaac.19976231127/abstract

به هر حال، رابرت اکنون یک پنیر بزرگ است، او معاون ارشد Momentive و مدیر عامل سیلیکون در اروپا، خاورمیانه، آفریقا و هند است. او مدت زیادی است که تحقیقاتی انجام نداده است، اما اساس آموزش او در کاوش در شیمی گازهای خنثی جذاب در آزمایشگاه نائومان نهفته است. آموزش سنتز غیرآلی که او دریافت کرد با توجه زیادی به “تکنیک های مین روبی” با هدف موادی که حتی در دمای 50- درجه سانتیگراد حساس به شوک هستند. شرط می بندم این آموزش توجه به جزئیات را آموزش می دهد زیرا اگر یک مرحله اشتباه وجود داشته باشد، بازی به پایان رسید… من حاضرم شرط ببندم که این پیشینه به رابرت کمک کرده است تا در آب های خشن تجارت جهانی حرکت کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *